Poliwęglan komorowy to rodzaj płyt komorowych wytłaczanych z poliwęglanu, które mają wszechstronne zastosowanie w budownictwie. Wyróżnia się różne rodzaje płyt poliwęglanowych. Mogą one przybierać różne formy – płyt litych, komorowych i profilowanych.
Najczęściej stosowane są nad tarasami, a także balkonami. Tworzone są z nich również pasma świetlne – naświetla pionowe/fasadowe i dachowe, najczęściej jako naświetla łukowe. Poliwęglan komorowy produkowany jest również jako modułowe płyty panelowe wyposażone w zakończenia boków płyt piórem i wpustem, które można łączyć ze sobą jeden obok drugiego bez profili łączących, co wykorzystuje się najczęściej w pionowych naświetlach i ściankach działowych. Jakie są właściwości poliwęglanu komorowego? W jaki sposób wykorzystywany jest w konstrukcjach budynków?
Czym jest poliwęglan?
Poliwęglan to polimer z grupy poliestrów, którego zaletą są niezwykle dobre właściwości mechaniczne. Jest to komponent termoplastyczny, amorficzny. Co więcej, jest to tworzywo o dużej przezroczystości, nawet do 80%. Cechuje się również szerokim zakresem temperatur od -40°C do + 120°C stosowania i pracy wyrobów z tego tworzywa. Poliwęglan może występować w różnych kolorach. Z uwagi na swoje właściwości wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu – motoryzacyjnym, optycznym, drogownictwie i budownictwie oraz w reklamie.
Bardzo popularną wersją jest poliwęglan komorowy. Występuje w postaci płyt i paneli – wyróżnia się niezwykle rozpoznawalną wielościenną budową. Zapewniają one znakomitą równowagę pomiędzy lekką konstrukcją, wysoką udarnością i sztywnością, doskonałą izolacją termiczną, odpornością na promieniowanie UV i ogień oraz długotrwałą przepuszczalnością światła dla różnorodnych zastosowań. W połączeniu z profilami aluminiowymi pozwala na tworzenie lekkich i wytrzymałych konstrukcji. Wykorzystywany jest zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz obiektu.
Jakie jest zastosowanie poliwęglanu komorowego?
Poliwęglan komorowy wykorzystywany jest w budownictwie domów jednorodzinnych, przemysłowych, sportowych i użyteczności publicznej. Niejednokrotnie występuje w formie daszków, które chronią drzwi i schody. Płyty poliwęglanowe umieszczane są również nad tarasami, a także balkonami. Komponent używany jest również w oknach obiektów przemysłowych i gospodarczych. Pozwala na zaciemnienie, nie ograniczając tym samym walorów wizualnych. Chroni przed opadami i pomaga rozpraszać światło, zwłaszcza płyty komorowe w mlecznym kolorze, tzw. opal. Co więcej, poliwęglan komorowy doskonale sprawdza się jako świetlik dachowy, składnik ścian wiatrołapu, a także różnego rodzaju przeszklenia pionowe.
Płyty z poliwęglanu litego używane są do wytwarzania osłon antywłamaniowych. Komponent ten występuje w postaci małych ścianek działowych lub bezpieczne przeszklenie okien czy drzwi. Zdarza się, że strukturę wykorzystuje się do budowy nowoczesnych sufitów podwieszanych. Poliwęglan lity stosowany jest coraz częściej w konstrukcji zadaszeń i daszków, gdzie z uwagi na transparentność i niski ciężar zastępuje szkło mineralne.