Parapet to niewielki, ale bardzo istotny element każdego wnętrza. Pełni on przede wszystkim funkcję ochronną oraz kieruje rozgrzane powietrze z grzejników na całe pomieszczenie. Jego definicja mówi, że parapet to po prostu poziome wykończenie ściany pod oknem, jednak wszyscy dobrze wiemy, że to właśnie ten niewielki element pełni ogromną rolę dekoracyjną. Jest on bardzo istotny zwłaszcza wszędzie tam, gdzie okna są mocno wyeksponowane, dlatego zawsze powinien współgrać z innymi elementami wykończenia mieszkania czy domu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze parapetu?
Materiał na parapet
Przy doborze parapetu warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego go wykonano. Trzeba tu od razu zaznaczyć, że wybór materiałów parapetowych jest tak duży, iż z łatwością dobierzemy go do funkcji wnętrza, jego stylu oraz naszych funduszy. Najdroższym, ale też najbardziej ekskluzywnym i najtrwalszym materiałem parapetowym jest kamień. Na parapety chętnie stosuje się granity, marmury, a ostatnio także piaskowce. Innym chętnie stosowanym materiałem, z którego wykonuje się parapety, jest drewno. Najczęściej takie parapety wykonuje się z klejonego frezowanego drewna sosnowego, dębowego oraz egzotycznego o wilgotności poniżej 10%. Drewno powinno być zabezpieczone odpornym na zarysowania lakierem lub olejem. Dużą zaletą drewna jest też to, że parapety drewniane można wielokrotnie odnawiać. Poza tymi materiałami, parapety mogą być wykonane z laminowanej płyty wiórowej, kamienia sztucznego, ceramiki, PVC lub kompozytu.
Szerokość parapetu
Dobierając parapet do wnętrza, warto także zwrócić uwagę na jego szerokość. Jest to istotne, ponieważ dziś parapet często pełni także funkcję dodatkowej półki, na której nie eksponujemy kwiatów doniczkowych, lecz na przykład zestaw szklanych wazonów, mis i tym podobnych elementów. Nisko osadzony szeroki parapet może też pełnić funkcję siedziska. Warto zatem przemyśleć także takie zastosowanie parapetu.
Łączenie materiałów
Parapet bardzo często dobierany jest odpowiednio do okna. Wówczas te dwa elementy są ze sobą niejako połączone. Dlatego warto dobrze zestawić je, chociażby kolorystycznie. Do okien białych pasują parapety w tym samym kolorze. Z kolei do stolarki okiennej w kolorze naturalnego drewna, dopasować można parapety drewniane, kamienne lub posiadające okleinę imitującą drewno. Tutaj ważne jest, abyśmy tak dobrali parapet, by tworzył z profilami okien zharmonizowaną całość. Z drugiej strony, dziś często wybiera się parapet taki sam jak materiał, którym wykańczamy podłogę. Doskonale wygląda zestawienie parapetu drewnianego, kamiennego lub wykończonego płytkami ceramicznymi z taką samą posadzką. Tak potraktowany parapet będzie jej dopełnieniem, podkreślającym poziome płaszczyzny we wnętrzu. Dobrym rozwiązaniem może być również zharmonizowanie parapetu z blatami kuchennymi lub innymi elementami wnętrza pod warunkiem, że będzie wykonany z takiego samego materiału.
Podsumowanie
To tylko kilka wskazówek, które pomogą nam dobrać parapet tak, aby był on praktyczny, ale także, aby faktycznie był elementem wykończenia wnętrza. Wybierając parapet, warto doradzić się specjalistów w tej dziedzinie. Oni dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy na pewno pomogą nam dobrać odpowiedni parapet, który będzie pięknie wyglądał w naszym domu.