Drzwi wejściowe są szczególnie narażone na wpływ warunków atmosferycznych – opady deszczu i śniegu. Cierpi na tym ich trwałość, mogą szybciej się odbarwić, a zainstalowane okucia ulegną szybszemu zużyciu. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem jest montaż daszka nad drzwiami.
Zwykle pozwala on na wyeliminowanie większości uciążliwości. Daje także sporo dodatkowych korzyści. Sprawdźmy, dlaczego warto zamontować daszek nad drzwiami wejściowymi.
Ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Padający deszcz lub śnieg bywa bardzo nieprzyjemny. Każdy, komu w takich warunkach zdarzyło się stać pod drzwiami i szukać kluczy, bądź czekać, aż ktoś otworzy drzwi, wie, jak dużym może to być problemem. Równie uciążliwe jest borykanie się zimą ze śniegiem, który napadał nam niemal na sam próg. Bardzo podobnie bywa z jesiennymi liśćmi czy oblodzeniem.
Wiele podobnych kłopotów można wyeliminować, decydując się na montaż daszka nad drzwiami. Dzięki niemu obszar na zewnątrz może być chroniony przed wpływem warunków pogodowych, nie będzie ulegał tak dużemu zanieczyszczeniu, a trwałość zamontowanych drzwi wejściowych może znacząco się wydłużyć. Warto również pamiętać, że wielu producentów drzwi warunkuje ważność udzielanej gwarancji na swoje produkty od tego, że drzwi wejściowe będą zabezpieczone przed bezpośrednim kontaktem z opadami atmosferycznymi. Taką ochronę dają właśnie daszki nad drzwi.
Daszek nad drzwiami ochroni także zamontowane nad drzwiami oświetlenie oraz instalację elektryczną dzwonka. Nie będziemy mieli już kłopotów z rdzewiejącymi szyldami, czy zamkami, które zimą trudno otworzyć. Padający deszcz nie będzie także wypłukiwał smaru z zawiasów i niszczył skrzydła ani ościeżnicy.
Wygląd i konstrukcja daszka
Dobrze zaprojektowany daszek ma wpływ także na poprawę wyglądu elewacji naszego budynku. Może być elementem urozmaicającym bryłę domu i wprowadzającym większą harmonię między poszczególnymi jej częściami. Dla wrażenia, jakie uzyskamy, bardzo istotna jest konstrukcja samego daszka. Jeśli ma on być dyskretny i nierzucający się w oczy najlepiej będzie, jeśli wybierzemy wersję z mało rozbudowanymi wspornikami. Jednak w przypadku, gdy chcemy, by daszek był dodatkową ozdobą, wówczas możemy zdecydować się na wariant bardziej rozbudowany. Znaczenie ma także rodzaj wybranego materiału. Jeśli decydujemy się na stal, powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu antykorozyjnym. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem może być aluminium, które swoją wytrzymałością dorównuje stali, nie rdzewieje i jest znacznie lżejsze. Są również dostępne modele zadaszeń, gdzie aluminiowe elementy malowane proszkowo uzupełnione są wspornikami ze stali nierdzewnej – przykładem może być daszek typu markiza .
Wypełnienie daszków w postaci płyt komorowych lub litych z poliwęglanu oraz z płyt akrylowych stanowi dodatkową możliwość podniesienia walorów estetycznych i funkcjonalności zadaszeń. Najbardziej popularne są daszki z wypełnieniem płytami komorowymi z poliwęglanu w kolorze bezbarwnym i dymionym. Coraz częściej klienci decydują się jednak na zakup zadaszeń nieco droższych wypełnionych płytami akrylowymi bezbarwnymi lub mlecznymi.
Wymiary standardowe i na zamówienie
Wielu producentów oferuje daszki nad drzwi o standardowych wymiarach – rozpiętość ich jest bardzo duża. W przypadku braku możliwości dopasowania ich do naszych potrzeb możemy skorzystać z zamówienia daszka na potrzebny nam wymiar. Trzeba się wtedy liczyć, z nieco większymi kosztami usługi. Natomiast dopasowanie wymiaru, szczególnie długości daszka na bazie standardowej konstrukcji danego modelu jest rozwiązaniem, które nie zwiększy znacznie ceny, a jedynie może wpłynąć na wydłużenie czasu realizacji zamówienia o kilka dni.